Warszawa,
25
września
2020
|
09:32
Europe/Warsaw

24-godzinny wyścig na Nürburgringu. Niemal jedna trzecia zespołów wybiera opony Goodyear

Na potrzeby najtrudniejszego wyścigu samochodów klasy GT i turystycznej, na najdłuższym i najbardziej wymagającym torze świata, wiele zespołów wybrało opony Goodyear. 24-godzinny wyścig na Pętli Północnej Nürburgringu (24-27 września) jest ważnym wydarzeniem dla ekipy Goodyeara, która dostarcza opony wyścigowe dużej grupie zespołów, od kandydatów na zwycięzców w klasyfikacji generalnej po ambitne zespoły prywatne.

Na czele stawki plasuje się Ferrari 488 GT3 zespołu Swiss Octane 126. W jego skład wchodzą Björn Grossmann, Simon Trummer, Jonathan Hirschi i Luca Ludwig, którzy walczą o najwyższe pozycje po udanych występach w wyścigach przygotowawczych. Goodyearowi zaufali także znani kierowcy, tacy jak niemiecka gwiazda rapu Smudo z zespołu Fantastischen Vier (Porsche 911 GT3 Cup II) czy Carlos Antunes Tavares, dyrektor Grupy PSA (Opel Astra Cup), którzy również wystąpią w 24-godzinnym wyścigu.

W sumie Goodyear przygotuje ponad 3 000 opon, aby zapewnić zawodnikom optymalne osiągi w każdych warunkach. Na liście startowej tegorocznego wyścigu znajduje się ponad 100 pojazdów, a czołowa grupa jest szczególnie silna. Niemal jedna trzecia zespołów walczy o upragnione trofeum w najlepszych klasach – wiele z nich polega na oponach Goodyeara. Najbardziej obiecującym kandydatem do zwycięstwa jest Ferrari 488 GT3 z Octane 126. „Po udanych przygotowaniach jesteśmy przekonani, że wykorzystamy nasze osiągi” – mówi Luca Ludwig. „W ramach przygotowań intensywnie pracowaliśmy z Goodyearem i znaleźliśmy wiele czynników, które mają pozytywny wpływ. Ferrari i opony Goodyeara współpracują teraz naprawdę dobrze. Ferrari z numerem startowym 26 może więc stać się jednym z zaskakujących pretendentów długodystansowego klasyka na Pętli Północnej. Oczywiście jest wiele czynników, których nie da przewidzieć, zwłaszcza na tym torze” – dodał Ludwig. „Warunki w tym roku są jeszcze bardziej wymagające niż w przeszłości. W związku z przeniesieniem wyścigu na wrzesień, jedziemy teraz przez jedenaście godzin w ciemności, do tego dochodzi wyjątkowy układ toru, a potem być może również zmienna pogoda. Wielu kolegów zgadza się, że to najtrudniejszy wyścig na świecie, ale wspólnie z Goodyearem podejmujemy to wyzwanie i jesteśmy na dobrej pozycji.”

Zespół Goodyear wchodzi bezpośrednio na szczyt klasyfikacji

Octane 126-Ferrari #26 wszedł już do decydującej Najwyższej Grupy Kwalifikacyjnej 2, która gwarantuje wiodące miejsce startowe, natomiast auta Pro-Am – Audi R8 LMS GT3 zespołu Car Collection (#7), IronForce Racing/EFP Car Collection (#11) i RacIng – Powered by HFG / Racing Engineers (#15) wciąż muszą walczyć o cztery pozostałe miejsca. Podobnie jak Hella Pagid Ferrari 488 GT3 z numerem #16, muszą najpierw zwyciężyć w TQ1.

Goodyear przygotowuje opony dla szerokiej grupy zróżnicowanych samochodów, od klasy GT3 po auta turystyczne TCR: „W 24-godzinnym wyścigu dostarczamy opony wyścigowe, przygotowane na każde warunki na torze, łącznie do siedemnastu różnym modeli pojazdów”, mówi Alexander Kühn, menedżer produktów motorsportowych w regionie EMEA. „24-godzinny wyścig to dla nas również gigantyczne wyzwanie, ponieważ ściganie się na Pętli Północnej zawsze wiąże się z wieloma niespodziankami.”

Eksperci z serwisu wyścigowego Goodyeara mogą korzystać z ponad 50 różnych specyfikacji dla wielu typów pojazdów i klas wyścigowych. W jedenastu samochodach ciężarowych Goodyeara czekają warianty opon na deszcze monsunowe, a także slicki na wysokie letnie temperatury. „Właśnie to sprawia, że ten wyścig jest tak atrakcyjny. Nie możemy się doczekać tego wyzwania” dodał Kühn.

Zespół fabryczny Hyundai jeździ na oponach Goodyeara dniem i nocą

Nie tylko uczestnicy klasy GT3 mogą polegać na doskonałych osiągach wyścigowych opon Goodyear. Opony oznaczone symbolem "skrzydlatej stopy" są montowane we wszystkich kategoriach i klasach pojazdów. Dotyczy to na przykład wszystkich samochodów BMW M240i Racing oraz uczestników klasy TCR. Te ostatnie czerpią korzyści z międzynarodowego zaangażowania Goodyeara w sporty motorowe, ponieważ producent jest także wyłącznym dostawcą opon do Mistrzostw Świata w Wyścigach Samochodów Turystycznych (FIA WTCR). Oznacza to podwójny wysiłek w 24-godzinnym wyścigu, ponieważ najwyższa międzynarodowa seria samochodów turystycznych weźmie udział w dwóch wyścigach na torze Nürburgring podczas 24-godzinnego weekendu. Samochody wyścigowe TCR również biorą udział w tym 24-godzinnych zmaganiach. Wśród nich są dwa fabryczne Hyundai z mocnym składem kierowców. Manuel Lauck, Moritz Oestreich, Peter Terting i Mac Basseng jeżdżą Hyundaiem Veloster TCR (# 830) w dzień i w nocy, Luca Engstler, Harald Proczyk, Antti Buri i startujący w dwóch kategoriach Manuel Lauck polują na zwycięstwo w klasie klasy Hyundaiem i30 N.

Smudo w zrównoważonym Bioconcept 911

Dwa Porsche wystawione przez zespół Four Motors dla byłego kierowcy DTM Thomasa von Löwisa i niemieckiego rapera Smudo to prawdopodobnie najbardziej niezwykłe przedsięwzięcia tego weekendu. Prezentując zaawansowaną „zieloną” technologię, zespół chce pokazać, że zrównoważony rozwój i sporty motorowe mogą iść w parze. Wykorzystują oni paliwo E20 wykonane z bioodpadów, ponownie rafinowane, wysokowydajne środki smarne oraz lekkie komponenty wykonane z kompozytów z włókien biologicznych. „Chcemy pokazać technologie, które w przypadku zastosowania w normalnym ruchu drogowym miałyby ogromny potencjał redukcji CO2” – wyjaśnił von Löwis. Sporty motorowe służą nie tylko jako platforma do prezentacji, lecz także jako pole do rozwoju. „Wspólnie z Goodyearem podejmujemy działania na rzecz bardziej zrównoważonego rozwoju także w sektorze opon. Zespół wykonał już trzy przejazdy na jednym komplecie opon w Porsche GT3, co świadczy o zrównoważonym rozwoju i trwałości opon” – powiedział von Löwis

Le Mans: Najlepsze wyniki świadczą o ważnym roku przygotowań

24-godzinny wyścig na Pętli Północnej to drugi długodystansowy klasyk, z którym eksperci sportów motorowych Goodyeara zmierzą się w ciągu kilku dni. Na tydzień przed startem w Eifel najważniejszy wyścig długodystansowy dla sportowych prototypów i GT odbył się w Le Mans i zakończył się bardzo dobrymi wynikami zespołów ścigających się na oponach Goodyeara. W bardzo konkurencyjnej kategorii LMP2 na podium stanęły dwa teamy, które zaufały oponom amerykańskiej marki.