• 18-MAR-2018

Dunlop SportSmart TT, víťazné pretekárske technológie pre okruh i na cestu

Spoločnosť Dunlop odhalila podrobnejšie informácie o technológiách, ktoré prinášajú jej najnovšie hyperšportové pneumatiky.

SportSmart TT sú v poradí už štvrté nové hyperšportové pneumatiky, ktoré Dunlop uviedol na trh od začiatku roka 2017. Dokladajú ambicióznu stratégiu rozvoja produktov značky.

Pneumatiky SportSmart TT Dunlop vyvíjal tak, aby vyhovovali požiadavkám jazdcov, ktorí chcú používať rovnaké pneumatiky na ceste aj na okruhu, a ktorí vyžadujú najvyššiu možnú úroveň čistého výkonu, ktorý je ešte použiteľný aj na ceste.


Nové pneumatiky pre všetkých hyperšportových jazdcov

Pre profesionálnych jazdcov – D213 GP Pro – na trhu od leta 2017

Pre sezónnych jazdcov na okruhu – GP Racer D212 – na trhu od januára 2017

Pre skúsených jazdcov na okruhu i pre jazdu na ceste – SportSmart TT – na trhu od marca 2018

Pre cestných jazdcov s príležitostným použitím na okruhu – SportSmart2 Max – na trhu od marca 2017


Víťazné technológie z Isle of Man TT a FIM Majstrovstiev sveta endurance

TT v názve pneumatík znamená "Track Technology". Skúsenosti značky z okruhov pritom dokladá bohatý zoznam závodov.

Dunlop v nových pneumatikách zúročil poznatky zo športových úspechov Iana Hutchinsona a Michaela Dunlop, ktorí v roku 2017 zvíťazili v pretekoch Isle of Man TT Superbike a Senior, rovnako ako skúsenosti získané s GMT94 pri víťazstve na Majstrovstvách sveta endurance Medzinárodnej motocyklovej federácie, ktorých súčasťou boli ako preteky Bol d'Or, tak Le Mans 24 Hodín.

Špeciálne pre tieto preteky vyvinul Dunlop nový polymér v záujme zvýšenia priľnavosti a životnosti pneumatík. V nových Dunlop SportSmart TT polymér našiel využitie ako súčasť zmesi MultiTread. Bolo preukázané, že prispieva k stabilnej výkonnosti v širokom rozsahu prevádzkových podmienok, čo je práve pri jazde ako po ceste, tak i na pretekárskom okruhu životne dôležité

Technológia NTEC prechádza na NTEC RT

V pneumatikách SportSmart TT Dunlop predstavuje novú technológiu NTEC RT (Road and Track - cesty a okruh). NTEC RT umožňuje vyladiť hustenie zadnej pneumatiky tak, aby sa maximalizovala styčná plocha pri jazde na okruhu. V cestnej premávke môžu jazdci využívať štandardné, výrobcom odporúčaný tlak, zatiaľ čo pri jazde po okruhu si môžu zvýšiť kontaktnú plochu pneumatiky s povrchom okruhu až o 24%. Vďaka NTEC je im tak dostupná priľnavosť, ktorá sa blíži 100% priľnavosti špeciálnych pneumatík pre pretekársky okruh.

Novinka SV Tread

Vizuálne najpôsobivejším prvkom pneumatík SportSmart TT je charakteristický dezén behúňa so špeciálnymi "rýchlostnými prieduchmi" Speed Vent. Behúň ‚SV-Tread‘ zaisťuje optimálnu teplotu vďaka dômyselne navrhnutému rozloženiu dezénových drážok a stopy. Predná pneumatika sa pri jazde vpred chladí priamo aerodynamickým prúdením vzduchu. V zákrutách potom SV-Tread zdokonaľuje roztváranie a zatváranie dezénových drážok, čo zlepšuje priľnavosť a pohlcovanie uvoľňovaného tepla

Dynamické zloženie zmesi prednej pneumatiky

Konštrukcia a tvar prierezu nových pneumatík boli preverené v motoristickom športe a poskytujú jazdcom presne takú spätnú väzbu, ktorú si vždy priali. Cieľom skúseného testovacieho tímu spoločnosti Dunlop bolo dosiahnuť čo najúčinnejšiu kombináciu pohyblivosti a stability, čo viedlo konštruktérov k vývoju nového riešenia pri využití konštrukcie bezšvového pásu (Jointless belt; JLB) a viskózových vrstiev. To všetko spolu s novým zložením zmesi poskytuje užívateľom pneumatík SportSmart TT maximálnu sebadôveru pri zvládaní veľmi rýchlej jazdy.

Xavier Fraipont, Managing Director, Dunlop Motorcycle Europe, je na úsilie vývojového tímu hrdý. "Uvedenie štyroch nových hyperšportových pneumatík na trh v priebehu jediného roka je dôkazom mimoriadnej kvalifikácia a pružnosti nášho technického centra. Naše pretekárske i cestné pneumatiky vyvíja rovnaký tím a táto synergia nám umožňuje veľmi rýchlo uplatňovať znalosti získané pri víťazných vytrvalostných a cestných pretekoch aj v našom sortimente cestných pneumatík. Dunlop SportSmart TT prináša najnovšie technológie, ako napríklad inovatívne NTEC RT a behúň SV Tread, a dotvára najmladší a najmodernejší rad hyperšportových pneumatík na trhu," povedal.